Paylaş

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) 2000 yılında vermeye başladığı Dünya Basın Özgürlüğü Kahramanı Ödülü’ne bu yıl Pakistanlı gazeteci Cyril Almeida layık görüldü. İngilizce yayın yapan Dawn gazetesinde yazı işleri müdür yardımcısı ve köşe yazarı olarak çalışan Almedia Pakistan ordusunun siyasete doğrudan müdahaleleri üzerine yaptığı haberlerle dikkat çekiyor.

Cyril Almedia

2016’da ordunun radikal İslamcı örgütlerle ilişkisi üzerine yaptığı haberler nedeniyle pasaportuna el konulan ve askeri mahkemede yargılanan Almedia örgütlü nefret saldırlarına da maruz kalmıştı.

Almedia geçen yıl, eski başbakan Nawaz Şerif ile söyleşi yapmış, Şerif kendisine dolaylı olarak 2008’de Hindistan’ın Mumbai kentindeki terör saldırısını düzenleyen militanlara Pakistan ordusunun yardım ettiğini söylemişti. Almedia bu söyleşi nedeniyle de “vatana ihanet” suçundan yargılanıyor.

Almedia’ya ödülü İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen IPI Kongresi’nde verildi. Pakistanlı gazeteci ödül töreninde şöyle konuştu: “Desteğiniz çok önemli. Beni ve gazetemi düşündüğünüz için teşekkürler. Dawn’da olağanüstü gazeteciler var ve bağımsız gazetecilik için mücadele ediyorlar.”

Özgür Medya Öncüsü Ödülü Mısır’a

IPI Kongresi’nde Özgür Medya Öncüsü Ödülü ise Mısır’da yayın yapana Mada Masr adlı haber sitesine verildi. 2017’de “yalan haber yapmak” ve “teröre destek olmak” gibi suçlamalarla kapatılan 20’yi aşkın internet sitesinden biri olan Mada Masr bunların arasında karşı dava açan yegane medya kuruluşu oldu.

Mada Masr adına ödülü olan, sitenin kurucularından ve genel yayın yönetmeni Lina Attalah, “böylesine uluslararası bir takdirden dolayı minnettar olduklarını” söyledi.

Lina Attalah

IPI Özgür Medya Öncüsü Ödülü 2016’da medyascope’a verilmişti.

Kaynak: Medyascope

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz