Paylaş

Cihan Haber Ajansı’nın eski Genel Müdürü Faruk Akkan 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 3 yıldır cezaevinin demir parmaklıkları ardında özgürlüğüne kavuşacağı günü bekliyor. Suçu ise gerçekleri söylemek ve gazetecilik yapmak.

Aleyhinde somut delil olmamasına rağmen 9 yıl hapis cezasına çarptırılan gazeteci Faruk Akkan’ın oğlu Fatih Osman Akkan, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan ve uzun yıllar gazeteci olarak Moskova’da bulunan Faruk Akkan (48), son olarak Cihan Haber Ajansı’nın genel müdürü olarak görev yapıyordu. Babası hakkında aleyhte tek bir delil dahi bulunmadığını belirten Fatih Osman Akkan (23), “Hukukun temel gereklerinden biri suçun kişiye özel halde tanımlanması. Hangi eylemin hangi sanık tarafından gerçekleştirildiğini bile yazmamış savcı. Zaten saydığı eylemler de kanunda suç olarak belirlenmemiş.” ifadelerini kullandı.

Akkan, paylaştığı sıralı tweet’lerde şu ifadeleri kullanıyor:

“İlk olarak ikinci sayfada adı ve kimlik bilgileri yer alıyor. 53. Sayfada ajansın genel müdürü oluşu anlatılırken, aslında suçsuzluğu da bir anlamda kayıtlara geçiyor. Medya grubunda suça bulaştığını iddia ettiği kişilerin görevden alınıp yerlerine yeni isimler geldiğini söylüyor.

Son anılışı 70. yani son sayfada önce yazar ve yayın yöneticisi olmayan sanıklar topluca zikrediliyor. Savcı ardından şirketlerin ticari ünvanları sıralayarak, şu dipnotu geçiyor:

“bünyesinde yönetici ve çalışan oldukları ilgili terör örgütünün yukarıda anlatılan genel amaçlarına ulaşmak için medya gücüne düşen görevi yerine getirdikleri bu kapsamda yukarıda bahsedilen ve sorumlu oldukları tüm eylemleri ve usulsüzlükleri gerçekleştirdikleri,”

Hukukun temel gereklerinden biri de suçun kişiye özel halde tanımlanması. Hangi eylemin hangi sanık tarafından gerçekleştirildiğini bile yazmamış savcı. Zaten saydığı eylemler de kanunda suç olarak belirlenmemiş.

Üstelik o ticari işlemlerin hiç birinin altında babam Faruk Akkan’ın imzası yok. Bu işlemler, ticaret hukukuna göre ve görevli mahkemelerin denetiminde gerçekleşmiş.

Bir yıl sonra bunları terör örgütü suçu saymak ve faili olmayan insanları suçlamak hukuka açıkça aykırı.

Babamın emniyet ve sulh ceza yargıçlığındaki ifadeleri bunu net biçimde ortaya koyuyor.

Somut hiç bir suçlama yöneltilemeyince 17-25 Aralık Yolsuzluk soruşturmaları hakkındaki yorumlarından medet umulmuş; bir yazarın yazısına katkı yapıp yapmadığı bile sorulmuş.

Babam Faruk Akkan o tarihlerde Türkiye’de olmadığı için fiilen imkansız şeylerle ifade tutanağı dolgun gösterilmeye çalışılmıştı. Diğer şüphelilere atılan absürt suçlama olan bir dolar dahi çıkmadı evimizden.

Savcı eklere bazı raporlar koyarak suç var izlenimi oluşturmuş. Üç müebbet ve 15 yıl hapis cezası talep ettiği babam Faruk Akkan’a bu cezayı hak etmek için ne yaptığını bile söyleyemedi.

Ve bu savcı, İsmet Bozkurt, bahsini yapmak istemediğim bir konuyla ilgili hakkında soruşturma açılan ve açığa alınan bir savcı… Adaleti biz aramayalım da kim arasın?”

Akkan’ın oğlu babasının mesleğine aşık çalışmayı seven biri olduğunu da söyledi.

GAZETECİ BABANIN OLİMPİYAT BİRİNCİSİ OĞLU

1996 yılında Konya’da doğan ve bütün eğitim hayatını 2006 yılından bu yana Rusya’da tamamlayan Fatih Osman Akkan, gazeteci Faruk Akkan’ın iki çocuğunun büyüğü. Eğitim hayatı boyunca Rusya’da, Rusya’nın düzenlediği uluslararası olimpiyatlara 3 yıl üst üste katıldı ve 3 sene üst üste birinci oldu. Rusya’da MGIMO Üniversitesi Uluslararası Hukuk bölümüne birincilikle giren oğul Akkan, gelecek yıl Türkiye’de Uluslararası Ticaret bölümünde üniversiteye başlayacağını belirtiyor.

Kaynak:Kronos

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz