Etkinlik

Tenkil Müzesi Projemiz Belçika’da

Türkiye’deki mağduriyetleri dünya kamuoyuna anlatmak için International Journalists Derneği çatısı altında kurulan Tenkil Müzesi, 5. sergisini Belçika’nın Hasselt düzenledi.

‘İyilerin safında olmanın bedelini ödedik’

Program kapsamında düzenlenen panelde, tenkil sürecinin mağdurları yaşadıklarını anlattı.

Gazeteci Tuncer Çetinkaya, 15 Temmuz sonrası yandaş medyada tutuklanacak gazeteciler listesi yayınlandığını hatırlatarak başladığı konuşmasında, gözaltı, tutuklanma ve cezaevi sürecinde yaşadığı kötü muameleleri izleyicilerle paylaştı. Ömrü boyunca insanlara, vatanına, milletine faydalı birey olmak için çalıştığını belirten Çetinkaya, “Yaşadıklarımdan şikayetçi değilim. İyilerin safında olmanın bir bedeli vardı ve bu bedeli ödedim.” dedi.

İşkence ile cezaevinde hayatını kaybeden öğretmen Gökhan Açıkkollu’nun öğretmen eşi Mümine Açıkkollu, yaşadıkları süreci aktarırken gözyaşlarına hakim olamadı. “Acılar o kadar büyük ve art arda geliyor ki derdinize ağlayamıyorsunuz bile.

Eşim cezaevinde can vermiş. Onun şokundayken, hainler mezarlığı dayatmasıyla karşılaştık. Eşim için hukuki mücadelemizi sürdürüyoruz. Ne olur sevdikleriniz hayattayken kıymetlerini bilin.” ifadelerini kullandı.

Meriç’te alabora olan ve 7 kişinin vefat ettiği bot faciasında tek kurtulan Fatih Yaşar, ülkede anlam veremediği bir baskı dönemi geçirdikten sonra yurt dışına çıkma kararı aldığını söyledi. Nehirden geçerken yaşanan dramı anlatmakta zorlanan Yaşar, kendisinin sağ kurtulduğuna sevinemediğinin altını çizdi.

‘Keşke, keşke, keşke… Bari bundan sonra bu acılar yaşanmasın’

Yunanistan’da beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeden öğretmen Esma Uludağ’ın eşi Mehmet Ali Uludağ ise Esma Uludağ’ın 3 çocuğuyla 3 üniversite bitirmiş idealist bir insan olduğunu kaydetti. “Eşim gözaltı ve cezaevi süreci zor zamanlar geçirdi. 3 çocuğumuzla Yunanistan’a geçtikten sonra orada 6 ay kaldı. 8 kez ev değiştirdi. Bu ve benzeri süreçler tetiklemiş olacak ki felç geçirdi. Ambulansla hastaneye götürüldüğünde son nefesini vermişti. Keşke, keşke, keşke.. Bari bundan sonra bu acılar yaşanmasın. Ben ağabeyimi bu ülke için şehit vermiş bir insanım. Biz vatanımızı seviyoruz. Bunun böyle bilinmesini istiyorum.” şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı