Paylaş

AKP’nin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapattığı Özgür Gündem gazetesinin eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol, Ankara’daki evinde gözaltına alındı.

Hüseyin Aykol hakkında “örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle kesinleşmiş üç yıl dokuz ay hapis cezası bulunuyordu.

Sincan Adliyesindeki işlemlerinin ardından hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle tutuklanan Aykol, Sincan F Tipi 2 Nolu Cezaevi’ne gönderildi.

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan gazetecilerin yargılandığı davada 29 Kasım 2018’de karar çıktı. Davada Hüseyin Aykol ile birlikte Ayşe Düzkan, Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Bektaş ve Ragıp Duran yargılanıyordu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği kararda gazeteci Hüseyin Aykol’a “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 3 yıl 9 ay, Hüseyin Bektaş, Mehmet Ali Çelebi, Ayşe Düzkan ve Ragıp Duran’a ise ayrı ayrı 1 yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Hapis cezaları İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından onaylandı.

Aykol, 90’lı yılların başında çıkan haftalık gazete Halk Gerçeği’nin kuruluşunda yer aldı ve sonrasında Özgür Ülke, Özgür Gündem, Özgürlükçü Demokrasi, Yeni Yaşam gibi gazetelerde çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Aykol’un 45 yıla varan yayıncılık ve gazetecilik meslek tecrübesi bulunuyor.

Aykol ve diğer gazetecilere verilen bu cezaların ardından gazetecilerin avukatları İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’ne itiraz başvurusunda bulunmuştu. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, 29 Kasım 2018 tarihinde başvuruların esastan reddine karar vererek, verilen cezaları onamıştı.

Gazeteci Aykol hakkında açılan 63 dava bulunurken, bazı davaları da İstinaf mahkemelerinde devam ediyor.

Kaynak: Bold Medya, Mezopotamya Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz