Haber

AB’den Ahmet Altan tepkisi

Gazeteci Ahmet Altan’ın tahliyesinin ardından yapılan itiraz neticesinde yeniden tutuklanmasına bir tepki de Avrupa Birliği’nden geldi.

“Gazetecilerin yeri hapis değildir.”

AB Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada gazetecelerin yerinin cezaevi olmadığı vurgusu yapıldı. Siyasi müdahalenin yargıya güveni zedelediğinin ifade ediliği açıklamanın tam metni şöyle:

“Gazeteciler mesleklerini icra edebilmeli”

Brüksel, 13/11/2019

Türkiye’de pek çok diğer gazeteci ve medya kuruluşu temsilcisi gibi tutuklanan gazeteci Ahmet Altan, tahliye edildikten sadece bir hafta sonra, kaçma riski gerekçesiyle dün yeniden tutuklanmıştır. Kendisine karar henüz tebliğ dahi edilmemişken bazı medya kuruluşları bu arada konu hakkında haber yapmaya başlamıştır. 

Mahkemenin Ahmet Altan’ın tahliye edilmesi yönündeki ilk kararını bozan ve inandırıcı gerekçelerden yoksun olan yeniden tutuklama kararı ve kendisinin bir kez daha hapsedilmesi, bilhassa yüksek seviyedeki siyasi müdahale nedeniyle Türkiye’de yargının güvenilirliğine daha fazla zarar vermektedir. Bu müdahaleye bir son verilmesi gerekmektedir.

Medya ve ifade özgürlükleri demokrasilerin işleyişinde kilit önem arz etmektedir. 

AB Türkiye’de basın özgürlüğünün sürekli olarak yıpratılmasına ve özellikle de çok sayıda gazetecinin hapsedilmesine karşı görüşünü her düzeyde ve ortamda dile getirmektedir. Gazeteciler mesleklerini icra edebilmelidir – Gazetecilerin yeri hapis değildir. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı