Haber

Gazeteci Kadri Gürsel’e Önce Metris… Sonra Tahliye

Gazeteci Kadri Gürsel, Cumhuriyet Gazetesi davasında aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezasının kesinleşmesi üzerine, infazı için adliyeye geldi. Gürsel, işlemlerinin ardından Metris Cezaevine götürüldü. 

Bakırköy İnfaz Hakimliği, Gürsel’in avukatlarının denetimli serbestlik uygulanması talebini kabul etti ve Kadri Gürsel’in tahliyesine karar verdi.

Gürsel işlemlerinin tamamlanmasının ardından akşam 20.30 civarında yeniden tahliye edildi.

Kadri Gürsel sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Bugün 15.30 sularında konulduğum Metris Cezaevi’nden denetimli serbestlikle 20.30’da tahliye edildim. Avukatlarım İlkan Koyuncu ve Vecihi Tokuç’a minnettarım. Tahliyemi mümkün kılmak için yoğun çaba sarfeden cezaevi personeline çok teşekkür ederim” dedi.

Dava Sürecinde Gün İçinde Neler Yaşandı?

Cumhuriyet Gazetesi davasında örgüte yardım suçundan 2 yıl 6 ay hapse çarptırılan gazeteci Kadri Gürsel, aldığı cezanın kesinleşmesinin ardından infaz savcılığına geldi.

Savcılıktan kendisine giden davet kağıdı üzerine teslim olan Gürsel, burada yapılan işlemlerinin ardından Metris Cezaevine gönderildi. 

Dava sürecinde 11 ay cezaevinde kalan Gürsel’in denetimli serbestlik işlemlerinin ardından kısa süre sonra tahliye edileceği kaydedildi. 

‘NORMALDE CEZAEVİNE GİRMEMEM GEREKİYOR’

İnfaz savcılığında işlemleri süren Gürsel, basın mensuplarının soruları üzerine, “Normalde hiç cezaevine girmemem gerekiyor. Ama yasadaki bu durum nedeniyle şimdi tekrar cezaevine gireceğim. Bana 20 Mayıs’ta tebligat geldi. 10 gün içinde savcılığa gelmem istenildi. Ben de süre dolmadan geldim” dedi. 

‘AN İTİBARIYLA İLETİŞİMİMİZ KESİLDİ’

Gürsel’in eşi Nazire Kalkan Gürsel de Twitter hesabından açıklama yaparak “Valla Ne diyeceğimi bilmiyorum. An itibarıyla iletişimimiz kesildi. Aslında biliyorum.Sinan Çetin’in Polis Katili oğlunu hiç hapse sokmadan denetimli serbestlikle bıraktılar.Bakalım Kadri Gürsel’e hangi muamele?Kanunen 1sn bile tutamazlar.Ama keyfiyet işin içine girerse bilemem” ifadelerini kullandı. 


Öte yandan, Uluslararası Basın Kurumu (IPI), Gürsel’in arkasında olduklarını vurgulayarak “IPI Yönetim Kurulu üyesi #KadriGürsel bugün savcılığa giderek cezai süresinin geri kalanını geçirmek üzere teslim olmuştur. Tüm IPI üyeleri ve global ağı, saygın gazeteci ve dostumuz Gürsel’in arkasında yer aldığını bir kez daha vurguluyor. #FreeTurkeyJournalists” şeklinde açıklama yaptı. 

Kaynak:Sputnik

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı