Haber

Gazeteci Ayşegül Doğan’ın davası ertelendi

Gazeteci Ayşegül Doğan hakkında gazetecilik faaliyetleri kapsamında yaptığı görüşmeler ve katıldığı toplantılar gerekçe gösterilerek 22,5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın üçüncü duruşması bugün Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme, ses kayıtları ile ilgili karşılaştırmalı analiz için Ayşegül Doğan’ın İstanbul’daki Adli Tıp Kurumu’na (ATK) başvurmasını hükmederek davayı Aralık ayına ertelendi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan İMC TV’nin Program Koordinatörü Ayşegül Doğan hakkında gazetecilik faaliyeti kapsamında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileriyle yaptığı görüşmeler, röportajlar ve katıldığı etkinlikler gerekçe gösterilerek “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla 22,5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın üçüncü duruşması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Gazeteci Ayşegül Doğan’ın mazereti nedeniyle katılmadığı duruşmada avukatları Mehmet Emin Aktar ve Ahmet Özmen duruşma salonunda hazır bulundu.

Kimlik tespitinin ardından heyet değişikliği nedeniyle duruşmaya önceki zabıtların okunması ile başlandı. İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) gelen yazıda DTK binasından alındığı iddia edilen tape kayıtlarındaki seslerin gazeteci Doğan’a ait olup olmadığının tespiti için ses karşılaştırma incelemesi raporunun henüz gönderilmediği belirtildi. Savcı, Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek raporun beklenmesini talep etti.

Ardından konuşan avukat Mehmet Emin Aktar, müvekkilin sağlık durumu ile ilgili raporu dosyaya sunduklarını kaydederek ATK’ye başvuramadıklarını bu nedenle süre talep ettiklerini söyledi. Ses kayıtlarının hukuka uygun temin edilmediğini belirten Mehmet Emin Aktar, “DTK konulu soruşturma dosyasında müvekkilimiz hangi tarihte şüpheli olduğunu kayıt edildiğini sorulmasını talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme heyeti ise Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzekkere yazılarak sanığın hangi tarihte soruşturma dosyasına şüpheli olarak kaydedildiğini sorulmasına karar verdi. Ayrıca mahkeme heyeti sanık müdafine müvekkilini İstanbul ATK’de hazır etmesi için süre verdi. Bir sonraki duruşma 25 Aralık’ta görülecek.

Kaynak: mlsaturkey.com

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı