Haber

Google Gazetecilerin Sırtından Bir Yılda 4.7 Milyar Dolar Kazanmış

ABD’de yayın yapan 2 bini aşkın gazeteyi temsil eden Haber Basın Birliği, Google’ın haberler üzerinden 4.7 milyar dolar kazandığını ortaya koydu.

Google’ın kazanç kaynaklarından biri de haberler. Haber sitelerine yönelik aramalardan ve Google Haberler uygulamasından gelir sağlayan firma, ABD’de bir araştırmaya konu oldu. Haber Basın Birliği (NMA), internet devinin bu hizmetlerden ne kadar kazanç elde ettiğini hesapladı.

NMA Başkanı David Chavern, Google’ın bu hizmetlerden toplamda 4.7 milyar doIar kazanç elde etiğini açıkladı. Chavern, gazetelerin de bu gelirden hak almaları gerektiğini savunuyor. Chavern’in açıklamalarını haber haline getiren The New York Times, sektörde gazetelerin toplam dijital reklam gelirinin 5.1 miIyar dolar olduğunu belirtti. Yani Google’ın kazancı ile bütün gazetelerin toplam kazancı neredeyse eşit.

HABERİN ÖNEMİ!

Chavern, “Haber, medeni toplumu ayakta tutan önemli bir içerik biçimidir. Okurundan yazarına, politikacısına sanıyorum ki herkes, gazeteciliğin ortadan kalkması halinde bunun cumhuriyeti sürdürüp sürdüremeyeceğimiz açısından korkunç bir sonuç olacağını anlıyor” diyor.

ABD’de büyük teknoloji şirketleri ile medya arasındaki ilişkiler, yarın tartışılacak olan yasa tasarısının da konusu. Temsilciler Meclisi, ‘Gazetecilik Rekabeti ve Gazeteciliğin Korunması’ adlı tasarıyı tartışacak ve oylayacak. Bu tasarı hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat adaylardan destek görüyor.

Tasarı, haber yayıncıları için 4 yıllık bir anti tröst muafiyeti tanıyor. Yayıncılar, gelir paylaşımı için dijital platformlara karşı toplu olarak masaya oturabilecek.

Kaynak: Bold Medya

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı