Haber

TGS’den ‘Yargı Reformu Paketi’ne Tepki: Anadolu Basınının Sonu Olur

TGS İzmir Şube Başkanı Hüner, Yeni Yargı Reformu Paketi”nde yer alan icra ilanlarının gazetelerde yayınlanmamasına yönelik yasa tasarıya tepki gösterdi. Hüner, “İcra ilanlarının gazetelerde yayınlanmaması, Anadolu basınının sonu olur” dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner, “Yeni Yargı Reformu Paketi”nde yer alan icra ilanlarının gazetelerde yayınlanmamasına yönelik yasa tasarısının TBMM kanunlaşması durumunda, Anadolu basınının ‘can suyu’nun kesileceğini, yüzlerce gazetecinin daha işsiz kalacağını söyledi. Hüner, yaptığı yazılı açıklamada, yerel basınının Türkiye’de demokrasi ve çok sesliliğin sigortası olduğunu belirtti.

‘ANADOLU BASINI ÇOK SESLİLİĞİN SİGORTASIDIR’

Tamamen resmi ilan statüsünde olan ve yerel gazetelerde yayınlanması zorunluluğu bulunan icra ilanlarının, tasarının yasalaşması durumunda uygulamadan kalkacağını, başta Basın İlan Kurumu’nun (BİK) önemli bir gelirinden yoksun kalacağını, Anadolu’daki yerel gazetelerin de gelirlerine büyük darbe vurulacağını ifade eden Hüner, şunları kaydetti: “Yeni Yargı Reformu paketinde yer alan ‘icra ilanlarının gazetelerde yayınlanmamasına’ yönelik yasa tasarısına karşı çıkıyoruz. Anadolu basınının can suyunun kesilmesine, basın mesleğimizin yok edilmesine, yerelde yüzlerce gazetecinin daha işsiz kalmasına, Anadolu insanının suskunluğuna seyirci kalamayız. Anadolu basını; Türkiye’de demokrasinin ve çok sesliliğin sigortasıdır. Gazeteler; Anadolu’da sermaye sahiplerinin değil Anadolu halkınındır. Anadolu basını; İzmir’de ‘düşmana ilk kurşunu sıkan şehit Gazeteci Hasan Tahsin’in torunlarıdır. Anadolu basını, son olarak 15 Temmuz hain darbe girişiminde alnının akı ile çıkmıştır. Hain darbe girişiminin Türkiye genelinde özgür basın sayesinde önlendiğini hatırlatıyoruz. Basın susarsa demokrasi susar. Basın susarsa halk susar. Dedikodu ve kirli bilgi devreye girer. Başta Sayın Cumhurbaşkanı, siyasi parti genel başkanları, bakanlar, siyasi parti grup başkanları, milletvekilleri ve devletin ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yöneticilerinden, bu vahim yanlıştan dönülmesini talep ediyor, çağrıda bulunuyoruz.”

Kaynak:İleri Haber

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı