Basın DavalarıHaber

Altan, Ilıcak ve Zaman çalışanları yine tahliye edilmedi

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay’ın, yalnızca örgüte yardım suçundan yargılanması gerekçisiyle bozduğu davada Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve gazetecilerin tahliye talebini reddetti. Altan, Ilıcak ve Zaman çalışanları 3 yıldır tutuklu buluyor. Mahkeme, hukuksuz kararını AYM kararına atıf yaparak verdi.

Mahkeme, Yargıtay’ın anayasal düzeni bozmaya teşebbüs suçu yerine örgüte yardım suçlamasıyla yargılanabileceklerine karar verdiği, 3 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da bulunduğu gazetecilerin tahliye talepleri yine reddedildi. Aynı davada yargılanan Mehmet Altan’ı, tutuklu olduğu dönemde, Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen tahliye etmeyen ve bir süre daha tutuklu kalmasına yol açan mahkeme, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın tahliye başvurusunu reddederken Anayasa Mahkemesi’ni hatırladı. Mahkeme, kararına gerekçe olarak Anayasa Mahkemesi’nin Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın başvurusunu reddetmesini gösterdi. Bu karardaki gerekçelere atıf yaptı.

AYM KARARINA RAĞMEN MEHMET ALTAN’I TAHLİYE ETMEMİŞTİ

T24’ün haberine göre, Ahmet Altan ile Mehmet Altan’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu, hafta başında Hakimler ve Savcılar Kurulu’na İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ni şikâyet ederek, heyetin değişmesini istemiş ve bir ay boyunca her gün aynı dilekçeyi verme eylemi başlatmıştı. Çalıkuşu’nun bu tutumu, yargılamanın başından bu yana taraflı davrandığını iddia ettiği mahkeme heyetinin bir dizi işleminden kaynaklanıyor. Heyet, yargılamanın başladığı dönemde Anayasa Mahkemesi kararına rağmen Mehmet Altan’ı tahliye etmemişti. Yargıtay’ın beraatinin gerektiğine hükmetmesine rağmen Mehmet Altan için de zorla getirme kararı çıkartmıştı.

Mahkeme, yine şaşırtmadı ve üç yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşengül, Yakup Şimşek’in tahliye taleplerini yine reddetti.

TUTUKLULUK SÜRESİ İNFAZI GEÇİYOR

Mehmet Altan’ın tahliye talebini reddettiği dönemde Anayasa Mahkemesi kararını görmezden gelen mahkeme, bu kararında ise Yüksek Mahkeme’ye atıf yaptı. Ahmet Altan ile Nazlı Ilıcak’ı müebbet hapse mahkum eden mahkemenin kararını Yargıtay bozmuştu. Yargıtay, iki gazetecinin ancak örgüte yardımdan yargılanabileceğine hükmetmişti. Bu suçun cezası ve infaz süresi ise Altan ve Ilıcak’ın yattığı süreyle denk. Buna göre tahliyesi gereken iki gazeteci için yine tahliye kararı verilmedi.

Mahkeme, tahliye talebini reddederken, Anayasa Mahkemesi’ni anımsadı ve Altan ile Ilıcak’ın bireysel başvurularını reddeden Anayasa Mahkemesi’nin gerekçelerine atıf yaptı. Bununla birlikte iddianamede istenen cezayı da anımsatan mahkemenin tahliye incelemesinden yine sonuç çıkmadı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı